1. Johdatus alumiinin ekstruusioprofiileihin
Alumiinin ekstruusioprofiileista on tullut peruskomponentteja nykyaikaisessa suunnittelussa, rakentamisessa, autoteollisuudessa, uusiutuvassa energiassa ja teollisuusautomaatiossa. Suulakepuristusprosessiin kuuluu kuumennettujen alumiiniseosten aihioiden pakottaminen muotoillun teräsmuotin läpi äärimmäisen hydraulisen paineen alaisena. Tämä prosessi tuottaa jatkuvan pituisia profiileja, joissa on monimutkaiset, vakiot poikkileikkaukset, joissa yhdistyvät keveys ja rakenteellinen kestävyys.
Kansainvälisiltä ostajilta, rakennesuunnittelijoilta ja laitevalmistajilta oikean alumiinipuristusprofiilin valinta edellyttää useiden kriittisten tekijöiden arviointia. Materiaalin ominaisuudet määräytyvät metalliseoksen koostumuksen, lämpökäsittelyn temperoinnin, poikkileikkauksen geometrian ja pinnan viimeistelymenetelmien mukaan. Väärän metalliseoslaadun tai karkaisumerkinnän valinta voi johtaa ennenaikaiseen mekaaniseen vikaan, esteettiseen heikkenemiseen, korkeampiin valmistuskustannuksiin tai tarpeettomiin kokoonpanoongelmiin.
Tämä kattava tekninen opas tarjoaa syvällisen vertailevan analyysin ensisijaisista arkkitehtonisista ja rakenteellisista alumiiniseoksista keskittyen erityisesti 6061, 6063 ja 6005A. Se hajottaa kemialliset koostumukset, mekaanisen lujuuden, temperointitilat, pintakäsittelyn suorituskyvyn ja suunnittelutoleranssit auttaakseen hankintaryhmiä ja insinöörejä valitsemaan optimaalisen suulakepuristusprofiilin erityisille sovellusvaatimuksilleen.
2. Kemiallinen koostumus ja metallurgia: 6061 vs. 6063 vs. 6005A
Alumiinin ekstruusioprofiilin suorituskyky perustuu sen kemialliseen koostumukseen. Vakiopuristetut profiilit kuuluvat pääasiassa 6xxx-sarjan alumiiniseoksiin, joiden pääasiallisina seosaineina on magnesium ja pii. Nämä alkuaineet muodostavat magnesiumsilikidin (Mg2Si), yhdisteen, joka tekee seoksesta lämpökäsiteltävän ja reagoivan saostumiskovettumiseen.
2.1 Kemiallisen koostumuksen rajat (ASTM B221 -standardi)
Magnesiumin, piin, kuparin, kromin ja raudan tarkka tasapaino määrittää kunkin metalliseoslaadun prosessointikäyttäytymisen, ekstruusionopeuden, muovattavuuden ja vanhenemisen jälkeisen lujuuden.
| Seoslaatu | Pii (Si) | rauta (Fe) | Kupari (Cu) | Mangaani (Mn) | Magnesium (Mg) | Kromi (Cr) | Sinkki (Zn) | Titaani (Ti) | Alumiini (Al) |
| 6061 | 0,40 - 0,80 % | Enintään 0,70 % | 0,15 - 0,40 % | Enintään 0,15 % | 0,80 - 1,20 % | 0,04 - 0,35 % | Enintään 0,25 % | Enintään 0,15 % | Tasapaino |
| 6063 | 0,20 - 0,60 % | Enintään 0,35 % | Enintään 0,10 % | Enintään 0,10 % | 0,45 - 0,90 % | Enintään 0,10 % | Enintään 0,10 % | Enintään 0,10 % | Tasapaino |
| 6005A | 0,50 - 0,90 % | Enintään 0,35 % | Enintään 0,30 % | 0,09 - 0,50 % | 0,40 - 0,70 % | 0,10 - 0,30 % | Enintään 0,20 % | Enintään 0,10 % | Tasapaino |
2.2 Metallurgiset erot ja seosten karakterisointi
- 6061 alumiiniseos : 6061, jota usein kutsutaan rakennealumiiniksi, sisältää enemmän magnesiumia ja piitä sekä tarkoituksellisesti lisättyjä kuparia (0,15–0,40 prosenttia) ja kromia (0,04–0,35 prosenttia). Kupari parantaa lopullista vetolujuutta ja kovuutta, kun taas kromi jalostaa raerakennetta ja säätelee uudelleenkiteytymistä lämpökäsittelyn aikana. Suurempi seospitoisuus lisää kuitenkin virtausjännitystä suulakepuristuksen aikana, mikä rajoittaa suulakepuristusnopeutta ja vähentää osan maksimaalista monimutkaisuutta.
- 6063 alumiiniseos : Laajalti arkkitehtoniseksi alumiiniksi tunnustetussa 6063:ssa on alhaisemmat magnesium- ja piipitoisuudet ja lähes nolla kuparipitoisuus. Tämä puhdas formulaatio johtaa alhaiseen muodonmuutoskestävyyteen suulakepuristuksen aikana, mikä mahdollistaa sujuvan suulakepuristuksen monimutkaisten monihuokosuulakkeiden kautta. Se tuottaa myös ohuita seinämiä ja erinomaisen pinnan sileyden, mikä tekee siitä suositellun lejeeringin anodisointiin.
- 6005A alumiiniseos : Välituotteena 6061 ja 6063, 6005A sisältää kontrolloidun mangaani- ja kromipitoisuuden lujuuden ja sitkeyden lisäämiseksi ilman, että suulakepuristettavuus merkittävästi kärsii. Se tarjoaa erinomaisen taivutuskestävyyden ja iskunkestävyyden verrattuna 6063:een ja säilyttää samalla paremman ekstruusionopeuden kuin 6061.
3. Mekaanisten ominaisuuksien ja kantokyvyn vertailu
Insinöörien on valittava alumiiniseokset tiettyjen mekaanisten kuormituskriteerien perusteella, kuten myötölujuus jännityksessä, murtovetolujuus, venymä ja pinnan kovuus.
3.1 Mekaaninen ominaisuusmatriisi yleisille ekstruusiokarkaisuille
Mekaaninen käyttäytyminen vaihtelee merkittävästi seoksen koostumuksesta ja käytetystä lämpökäsittelyprosessista riippuen.
| Ominaisuusparametri | 6063-T5 | 6063-T6 | 6061-T6 | 6005A-T6 | Rakenneteräs (viite) |
| Äärimmäinen vetolujuus (MPa) | 150-185 | 205-245 | 290-310 | 260-280 | 400-550 |
| Sadonvoimakkuus (0,2 % offset, MPa) | 110-130 | 170-210 | 240-276 | 215-240 | 250-350 |
| Murtovenymä (%) | 8-12 | 10-14 | 8-12 | 8-10 | 20-25 |
| Brinell-kovuus (HBW) | 60-65 | 73-80 | 95-100 | 85-90 | 120-160 |
| Väsymisraja (MPa) | 60 | 69 | 96 | 85 | 180 |
| Elastisuusmoduuli (GPa) | 68.9 | 68.9 | 68.9 | 69.5 | 200 |
| Tiheys (g/cm3) | 2.70 | 2.70 | 2.70 | 2.71 | 7.85 |
3.2 Rakenteellisen kuormituksen analyysi: 6061 vs. 6063
- Tuotto ja vetolujuus : 6061-T6:lla on noin 30–40 prosenttia korkeampi myötöraja ja murtolujuus kuin 6063-T6:lla. Rakennerungoissa, raskaan kaluston kiinnityksissä, autojen alustan apurungoissa ja kantavissa ristikoissa 6061-T6 mahdollistaa suunnittelijoiden pienentämisen profiilin seinämän paksuuden säilyttäen turvamarginaalit.
- Taipuma ja kimmomoduuli : Sekä 6061:llä että 6063:lla on identtinen kimmomoduuli, joka on noin 68,9 gigapascalia. Tämä tarkoittaa, että puhtaissa elastisissa taivutusolosuhteissa, joissa jännitys ei ylitä myötörajaa, profiilit 6061 ja 6063, joilla on sama poikkileikkausgeometria, taipuvat täsmälleen saman verran. Suuri lujuus ei lisää jäykkyyttä; jäykkyyttä ohjaavat kokonaan poikkileikkauksen hitausmomentti (I-arvo) ja geometria.
- Väsymyksen vastustuskyky : 6061-T6 tarjoaa 96 megapascalin väsymislujuuden verrattuna 6063-T6:n 69 megapascaliin. Dynaamiselle sykliselle kuormitukselle, sykliselle tärinälle tai toistuville rakenteellisille iskuille altistuville komponenteille 6061-T6 tarjoaa pidemmän käyttöiän mikrohalkeilua ja väsymisvaurioita vastaan.
4. Lämpökäsittely- ja lämpötilamerkinnät (T4, T5, T6)
Alumiinin ekstruusioprofiilit saavat merkittävän osan lopullisesta lujuudestaan saostuskovettumisesta, joka tunnetaan myös keinotekoisena vanhentamisena. Temperointimerkintöjen ymmärtäminen on erittäin tärkeää, kun luet suunnittelupiirustuksia ja tilaat raakapursotuksia.
4.1 Yleisten suulakepuristuskarkaisujen selitys
- T4 Temper (liuos lämpökäsitelty ja luonnollisesti vanhentunut) : Alumiiniprofiili on liuoslämpökäsitelty korotetuissa lämpötiloissa, sammutettu ja sen annetaan vanheta luonnollisesti huoneenlämpötilassa olennaisesti stabiiliin tilaan. T4-profiilit säilyttävät erinomaisen kylmämuovattavuuden, muovattavuuden ja taivutettavuuden, joten ne soveltuvat ekstruusion jälkeiseen kylmätaivutus-, venytys- tai kovamuovausoperaatioihin.
- T5 Temper (jäähdytetty korotetusta lämpötilasta ja keinotekoisesti vanhentunut) : Profiili poistuu suulakepuristussuulakkeesta liuoskynnyksen (noin 500 celsiusastetta) ylittävissä lämpötiloissa, se käy läpi nopean ilmajäähdytyksen tai vesisumun sammutuksen heti puristimen tyhjennyspöydän kohdalla ja asetetaan sen jälkeen keinotekoiseen vanhentamisuuniin (tyypillisesti 175-195 celsiusastetta 4-8 tunniksi). T5 temper minimoi lämpövääristymän ja sisäisen jäännösjännityksen, mikä tekee siitä ihanteellisen ohutseinäisille arkkitehtonisille muodoille, ovenkarmeille ja verhoseinäprofiileille, joissa mittojen vakaus on ensiarvoisen tärkeää.
- T6 Temper (liuos lämpökäsitelty ja keinotekoisesti vanhentunut) : Profiilit käyvät läpi intensiivisen pakotetun vesikarkaisun välittömästi ekstruusiopuristimesta poistumisen jälkeen tai lämmitetään uudelleen off-line-liuosuunissa, sammutetaan nopeasti vedessä ja vanhennetaan sitten keinotekoisesti lämmitysuunissa. T6-temperillä saavutetaan Mg2Si-faasin maksimaalinen sadekovettuminen, mikä tuottaa maksimaalisen vetolujuuden, kovuuden ja kulutuskestävyyden.
4.2 Luonneominaisuuksien vertailumatriisi
| Temper State | Sammutusprosessi | Keinotekoinen ikääntyminen | Vahvuustaso | Mittojen vakaus | Kylmätaivutuksen suorituskyky |
| T4 | Nopea vesi / tuuletin | Ei mitään (luonnollinen ikä) | Kohtalainen | Kohtalainen | Erinomainen |
| T5 | Pakotettu ilma / sumu | Kyllä (vakiouuni) | Keskikorkea | Erinomainen | Reilu |
| T6 | Voimakas veden sammutus | Kyllä (pidennetty uuni) | Maksimi | Hyvä Fairille | Rajoitettu |
5. Pintojen viimeistely- ja pinnoitustekniikat
Suulakepuristetut alumiiniprofiilit kehittävät luonnollisesti ohuen passiivisen alumiinioksidikalvon (paksuus 5–10 nanometriä), kun ne altistetaan hapelle. Teollisuus-, meri-, arkkitehtuuri- ja koristeympäristöt vaativat kuitenkin suunniteltuja pintakäsittelyjä korroosionkestävyyden, kulutuskestävyyden, värin tasaisuuden ja sähköeristyksen parantamiseksi.
5.1 Anodisointi (sähkökemiallinen hapetus)
Anodisointi on sähkökemiallinen konversioprosessi, joka paksuntaa luonnollisen alumiinioksidipinnoitteen integroiduksi, kovaksi, huokoiseksi anodikerrokseksi. Profiili upotetaan anodina rikkihappoelektrolyyttihauteeseen samalla kun siihen syötetään tasavirtaa.
- Kerroksen paksuus : Normaali arkkitehtoninen anodisointi vaihtelee välillä 10 - 15 mikronia sisä-/lievässä ulkokäytössä ja 20 - 25 mikronia meren tai raskaan teollisuuden ilmakehän altistuksessa (Qualanod-luokka 20/25).
- Väritys : Huokoinen oksidikalvo voidaan värjätä elektrolyyttisellä värjäyksellä käyttämällä metallisuoloja (kuten tinaa tai kobolttia) samppanjan, pronssin, tumman pronssin ja mustan sävyjen tuottamiseksi, tai upottamalla orgaaniseen väriainekylpyyn.
- Seoksen soveltuvuus : 6063 on johtava anodisointiseos alhaisen rauta- ja kuparipitoisuutensa ansiosta, mikä tuottaa loistavan, kirkkaan, tasaisen metallisen ulkonäön. Sitä vastoin 6061 anodisoituu hieman tummempaan, harmahtavaan sävyyn kupari- ja kromihiukkasten ansiosta.
5.2 Sähköstaattinen jauhemaalaus
Jauhemaalauksessa ruiskutetaan sähköstaattisesti varautunutta kuivaa lämpökovettuvaa polymeerijauhetta perusteellisesti esikäsitellylle alumiinipuristusprofiilille. Profiilia paistetaan sitten kovetusuunissa 180-200 celsiusasteessa, jolloin jauhe sulaa ja silloitetaan jatkuvaksi suojakerrokseksi.
- Pinnoitteen paksuus : Normaali kuivakalvon paksuus vaihtelee välillä 60 - 120 mikronia.
- Standardit : Suorituskykyiset arkkitehtoniset pinnoitteet ovat AAMA 2603-, AAMA 2604- tai AAMA 2605 -määrittelyjen mukaisia (Qualicoat Class 1, 2 tai 3).
- Edut : Rajoittamaton värien saatavuus (RAL-väripaletti), erilaisia kiiltovaihtoehtoja (matta, satiini, korkeakiilto), teksturoidut viimeistelyt, erinomainen iskunkestävyys ja orgaanisten liuottimien päästöjen eliminointi (VOC-vapaa).
5.3 Elektroforeettinen pinnoite (E-pinnoite)
Elektroforeesi yhdistää anodisoinnin sekundaariseen sähkösaostettuun vesiliukoiseen hartsipintamaaliin. Vakioanodisoinnin jälkeen märkäprofiili upotetaan akryyli- tai epoksipinnoitussäiliöön tasavirralla, joka muodostaa tasaisen polymeerikalvon anodihuokosten sisään ja päälle ennen lämpökovettumista.
- Ominaisuudet : Yhdistetty kerrospaksuus on tyypillisesti 15-25 mikronia. Se tarjoaa korkean pinnan sileyden, erittäin kirkkaan metallisen kiillon, korkean kovuuden (jopa 3H - 4H kynäkovuus) ja erinomaisen kemikaalien ja suolan ruiskutuskestävyyden verrattuna tavalliseen anodisointiin.
5.4 Nestemäinen PVDF (polyvinylideenifluoridi) -pinnoite
Nestemäiset PVDF-maalijärjestelmät, joihin viitataan yleisesti tuotenimillä, kuten Kynar 500 tai Hylar 5000, käyttävät fluoripolymeerihartsiteknologiaa, johon on sekoitettu kestäviä keraamisia pigmenttejä. Monikerrosjärjestelmänä (pohjamaali, värimaali ja valinnainen kirkas pintamaali) käytetyt PVDF-pinnoitteet tarjoavat korkean kestävyyden ilmakehän hajoamista vastaan.
- Suorituskyky : Täyttää AAMA 2605 -suorituskykykriteerit. Se kestää erinomaisesti ultraviolettisäteilyä, liituutumista, värin haalistumista, happosadetta ja meren suolasumua.
- Ensisijainen sovellus : Korkeat arkkitehtoniset verhoseinät, monumentaaliset rakennukset ja rannikon teollisuuslaitokset, jotka ovat alttiina ankarille sääolosuhteille.
5.5 Pintakäsittelyn teknisten eritelmien matriisi
| Hoitomenetelmä | Tyypillinen paksuus | Korroosionkestävyys (suolasumutesti) | UV- ja väristabiilisuus | Naarmu ja kovuus | Ensisijainen metalliseos |
| Tyhjennä anodisointi | 10-25 mikronia | Erinomainen (1,000 hours) | Erinomaista | Erittäin korkea (8-9 Mohs) | 6063 (paras selkeys) |
| Jauhemaalaus | 60-120 mikronia | Erittäin hyvä (1 000 - 3 000 tuntia) | Hyvä Erinomaiseen | Kohtalainen to High | 6063, 6061, 6005A |
| Elektroforeesi | 15-25 mikronia | Superior (2000 tuntia) | Erinomainen | Korkea (3H - 4H) | 6063 |
| PVDF-pinnoite | 30-45 mikronia | Poikkeuksellinen (4 000 tuntia) | Maksimi / Unmatched | Kohtalainen | 6063, 6061, 6005A |
6. Suulakepuristustoleranssit, suunnittelusäännöt ja suutintekniikka
Tehokkaan alumiinipuristusprofiilin suunnittelu edellyttää profiilin geometrian, seinämän paksuuden jakauman, symmetrisen painon tasapainon ja valmistustoleranssien ymmärtämistä. Oikea suunnittelu vähentää muotin kulumista, estää materiaalivirtauksen vääristymistä ja minimoi tuotantokustannukset.
6.1 Mitattoleranssistandardit
Kansainvälinen alumiinipuristetuotanto noudattaa standardoituja mittatoleransseja, jotka ovat asettaneet järjestöt, kuten ASTM (American Society for Testing and Materials) ja EN (European Committee for Standardization).
- ASTM B221 / ANSI H35.2 : Säätelee suulakepuristettujen umpi-, puolionttojen ja onttojen alumiiniprofiilien mittatoleransseja Pohjois-Amerikassa.
- EN 755-9 & EN 12020-2 : Määrittää standardin tarkkuustoleranssit eurooppalaisille arkkitehtonisille ja teknisille suulakepuristeille. EN 12020-2 koskee erityisesti erittäin tarkkoja rakenneprofiileja, jotka edellyttävät tiukkoja kiinnitystoleransseja.
6.2 Tärkeimmät ekstruusiosuunnitteluperiaatteet
- Tasainen seinän paksuus : Äkilliset siirtymät paksujen ja ohuiden osien välillä aiheuttavat epätasaisia jäähdytysnopeuksia suulakepuristuksen aikana. Ohuet osat jäähtyvät nopeasti ja supistuvat nopeammin, mikä johtaa profiilien vääntymiseen, vajoamisjälkiin ulkoisilla näkyvillä pinnoilla ja sisäiseen jäännösjännitykseen. Siirtymävyöhykkeiden tulisi sisältää asteittaisia säteitä askelmuutosten sijaan.
- Symmetrinen suutinvirtaus : Poikkileikkausmuotojen tulee olla mahdollisimman symmetrisiä pysty- ja vaakasuuntaisten keskiviivojen suhteen. Epäsymmetriset muodot aiheuttavat epätasaisen materiaalin virtausnopeuden terässuulakkeen läpi, mikä johtaa profiilin vääntymiseen ja taipumiseen.
- Kulman säteet : Vältä teräviä 90 asteen sisä- ja ulkokulmia. 0,5 - 1,0 millimetrin vähimmäissäteen sisällyttäminen sisäkulmiin vähentää jännityspitoisuuksia sekä suulakepuristusmuottiteräksessä että valmiissa alumiiniprofiilissa.
- Kielen suhteen raja : Kielen suhde viittaa avoimen kanavan leveyteen suhteessa sen syvyyteen. Syvät, kapeat kanavat lisäävät terässuulakkeen kieleen kohdistuvaa voimaa, mikä lisää muotin murtumisen riskiä. Kielekkeen suhteet tulee yleensä pitää alle 3:1 tavallisissa suulakepuristuksissa, vaikka suhteet jopa 5:1 voidaan saavuttaa käyttämällä erikoistyökaluteräksiä.
7. Valmistukset, CNC-työstö ja kokoonpanotekniikat
Useimmat teollisuusalumiiniprofiilit vaativat suulakepuristuksen jälkeistä valmistusta, mukaan lukien leikkaamisen tarkkoihin mittoihin, poraamisen, jyrsimisen, kierteityksen, taivutuksen ja liittämisen ennen asennusta lopullisiin kokoonpanoihin.
7.1 Tarkkuus-CNC-työstöominaisuudet
- 6061-T6:n työstettävyys : Korkea rakenteellinen kovuus (95 HBW) mahdollistaa nopean CNC-jyrsinnän, sorvauksen ja porauksen. Lastut irtoavat siististi leikkuutyökalun reunasta, estäen kasaantuneen reunan muodostumisen ja tuottavat erinomaisen koneistetun pinnan viimeistelyn.
- 6063-T5/T6:n työstettävyys : Matalampi kovuus (60–75 HBW) tekee 6063:sta alttiimman kumimaisille lastuille, jotka voivat tarttua leikkuutyökaluihin, jos leikkausnopeuksia, syöttönopeuksia ja jäähdytysvoitelua ei valvota kunnolla. 6063:n koneistukseen suositellaan nopeita yksi- tai kaksiuraisia alumiinigeometrisia päätyjyrsimiä, joissa on kiillotetut urat.
7.2 Liitos- ja hitsaustekniikat
Alumiinipursotukset voidaan liittää mekaanisilla kiinnikkeillä, rakenteellisella liimauksella tai lämpöhitsausmenetelmillä.
- Kaasukaarihitsaus (GTAW / TIG) ja kaasumetallikaarihitsaus (GMAW / MIG) : 6061 ja 6063 ovat lämpökäsiteltäviä metalliseoksia. Hitsauksen aikana paikallinen lämmöntuonti luo lämpövaikutusten vyöhykkeen (HAZ) hitsauspalon viereen. HAZ kokee paikallisen hehkutuksen, mikä vähentää mekaanista lujuutta tällä alueella noin 30-50 prosenttia perusmetalliarvoihin verrattuna. Tämä lujuuden pieneneminen on otettava huomioon rakennelaskelmissa tai hitsauksen jälkeistä lämpökäsittelyä ja vanhentamista on käytettävä. Suositeltuja täyteaineseoksia ovat 4043 (Al-Si) yleissovelluksiin tai 5356 (Al-Mg) korkeamman liitoksen sitkeyden ja hitsauksen jälkeisen anodisoinnin värisovituksen saavuttamiseksi.
- Kitkahitsaus (FSW) : Kitkasekoitushitsaus on solid-state-liitostekniikka, jossa käytetään pyörivää työkalua kitkalämmön tuottamiseen, jolloin alumiiniprofiilit plastisesti liitetään sulattamatta materiaalia. FSW välttää kuumahalkeilua, huokoisuutta ja vakavaa HAZ-lujuuden heikkenemistä, mikä tekee siitä ihanteellisen leveiden suulakepuristettujen paneelikokoonpanojen liittämiseen kiskovaunuissa, akkuhyllyissä ja laivakansilla.
8. Tekninen valintamatriisi toimialasovelluksen mukaan
Auttaakseen suunnitteluinsinöörejä ja ostopäälliköitä valitsemaan optimaalinen seos-, karkaisu- ja viimeistelyyhdistelmä, alla oleva matriisi korostaa suositeltuja profiilimäärityksiä ydinteollisuuden aloille.
| Sovellussektori | Erityinen sovellus | Suositeltu seos ja karkaisu | Ensisijainen pinnan viimeistely | Keskeinen tekninen kuljettaja |
| Arkkitehtoninen rakennus | Ikkunoiden karmit, ovet, verhot, myymälät | 6063-T5 / 6063-T6 | Anodisoitu (15-25um) / jauhemaalaus / PVDF | Ylivoimainen estetiikka, monimutkainen ontto geometria, korroosionkestävyys |
| Aurinkoenergia ja uusiutuva energia | Aurinkopaneelien asennuskehykset, seurantakiskot | 6005A-T6 / 6061-T6 | Kirkas anodisoitu (10-15um) | Korkea lujuus-painosuhde, tuulen kestävyys, nopea kenttäkokoonpano |
| Autot ja sähköautot | Akkukotelon rungot, törmäyspalkit, kattokaiteet | 6061-T6 / 6005A-T6 | Kromaattiton muunnos / E-pinnoite | Iskuenergian absorptio, korkea myötöraja, hitsattavuus |
| Teollisuusautomaatio | T-ura modulaarinen kehystys, kuljetinohjaimet, robottitelineet | 6063-T6 / 6061-T6 | Kirkas anodisoitu | Tarkat mittatoleranssit, pinnan naarmuuntumiskestävyys, rakenteellinen jäykkyys |
| Elektroniikka ja LVI | LED-jäähdytyslevyt, invertterikotelot, lämmönvaihtimet | 6063-T5 | Anodisoitu / elektroforeesi | Korkea lämmönjohtavuus (1200 W/m K), hieno ohut evä pursotettavuus |
| Liikenne ja meri | Kuorma-autojen korin lattiat, veneen käytävät, rautateiden sisärungot | 6061-T6 / 6005A-T6 | Merilaatuinen jauhemaalaus / anodisoitu | Korroosionkestävyys kloridiympäristöissä, dynaaminen väsymislujuus |
Usein kysytyt kysymykset
FAQ 1: Mikä on ensisijainen ero 6061- ja 6063-alumiinipuristusprofiilien välillä?
Suurin ero on kemiallisessa koostumuksessa, lujuudessa ja pinnan viimeistelyssä. 6061 sisältää enemmän magnesiumia ja piitä sekä lisättyä kuparia ja kromia. Tämä tekee 6061-T6:sta noin 30-40 prosenttia vahvemman kuin 6063-T6, mikä tekee siitä ihanteellisen raskaita kantavia rakennesovelluksia varten. Sitä vastoin 6063:lla on puhtaampi koostumus, jossa on alhainen kuparipitoisuus, mikä tarjoaa poikkeuksellisen pursotettavuutensa monimutkaisiin tai ohutseinäisiin muotoihin ja tuottaa erinomaisen eloksoidun pintakäsittelyn arkkitehtonisiin sovelluksiin.
Usein kysytyt kysymykset 2: Miksi 6063-seos on suositeltavampi kuin 6061 anodisoiduissa arkkitehtonisissa profiileissa?
6063-alumiini ei sisällä käytännössä lainkaan kuparia ja vähän rautaa, joten se muodostaa erittäin tasaisen, kirkkaan, kirkkaan anodisen oksidikalvon elektrolyyttisesti käsiteltäessä. 6061 sisältää kuparia (0,15–0,40 prosenttia) ja kromia, jotka muodostavat mikrokomponenttifaasihiukkasia, jotka sirottavat valoa, jolloin anodisoinnin jälkeen ulkonäkö on hieman tummempi, harmahtava tai täpläinen. Visuaalisille arkkitehtonisille komponenteille 6063 tarjoaa erinomaisen pinnan yhtenäisyyden ja värien kirkkauden.
FAQ 3: Miten lämpötilamerkintä vaikuttaa alumiiniprofiilin suorituskykyyn?
Lämpötilamerkinnät osoittavat alumiiniprofiilin lämpökäsittelyn ja mekaanisen käsittelyn. Esimerkiksi T4-karkaisu tarjoaa kohtalaisen lujuuden ja korkean sitkeyden, joten se sopii profiileihin, jotka vaativat suulakepuristuksen jälkeistä kylmätaivutusta. T5-karkaisu tuotetaan ilmakarkaisulla ekstruusiopuristimessa, jota seuraa keinotekoinen vanhentaminen, mikä tarjoaa hyvän lujuuden ja mittapysyvyyden minimaalisella lämpövääristyksellä. T6 temper sisältää aggressiivisen vesisammutuksen ja pidennetyn keinovanhentamisen, mikä saavuttaa kantavien rakenteiden maksimaalisen vetolujuuden ja kovuuden.
FAQ 4: Voivatko alumiinipursotusprofiilit korvata rakenneteräksen kantavissa kehyksissä?
Kyllä, alumiinipursotukset voivat korvata rakenneteräksen monissa kantavissa sovelluksissa, mikä vähentää painoa noin 60 prosenttia. Vaikka alumiinilla on noin kolmasosa teräksen tiheydestä ja kimmokerroista (68,9 GPa vs. 200 GPa), rakennesuunnittelijat voivat kompensoida alhaisempaa jäykkyyttä lisäämällä profiilin poikkileikkauksen syvyyttä ja optimoimalla osan hitausmomenttia. Alumiini tarjoaa myös luonnollisen korroosionkestävyyden, mikä vähentää teräksen ruostesuojaukseen liittyviä pitkäaikaisia ylläpitokustannuksia.
FAQ 5: Mikä aiheuttaa vääntymistä tai vääntymistä suulakepuristetuissa alumiiniprofiileissa valmistuksen aikana?
Vääntyminen ja vääntyminen johtuvat tyypillisesti epätasaisesta metallin virtausnopeudesta suulakepuristusmuotin alustan läpi, epätasaisesta jäähdytyksestä epäsymmetristen poikkileikkausten poikki, kun profiili poistuu suuttimesta, tai epätasaisesta jännityksen vähenemisestä venytyksen aikana. Tasaisen seinämänpaksuuden, tasapainoisen poikkileikkaussymmetrian ja oikeanlaisten siirtymäsäteiden profiilien suunnittelu auttaa varmistamaan tasaisen materiaalin virtauksen ja tasaisen jäähdytyksen säilyttäen tiukat mittojen suoruustoleranssit.
Toimialan viittaukset ja standardit
- ASTM B221 / B221M : Vakiovaatimukset alumiinista ja alumiiniseoksesta puristetuille tankoille, tangoille, langoille, profiileille ja putkille. ASTM International, West Conshohocken, PA.
- EN 755 (osat 1–9) : Alumiini ja alumiinilejeeringit - suulakepuristetut tangot, putket ja profiilit. Euroopan standardointikomitea (CEN), Bryssel.
- EN 12020 (osat 1–2) : Alumiini ja alumiinilejeeringit - Puristetut tarkkuusprofiilit seoksissa EN AW-6060 ja EN AW-6063. Euroopan standardointikomitea (CEN), Bryssel.
- Alumiiniliitto : Alumiinistandardit ja -tiedot (ASD) , Washington, D.C.
- AAMA 2605 : Vapaaehtoiset spesifikaatiot, suorituskykyvaatimukset ja testimenetelmät erittäin suorituskykyisille orgaanisille pinnoitteille alumiinipuristeille ja -levyille. Fenestration & Glazing Industry Alliance (FGIA).
- ASM International : ASM-käsikirja, osa 2: Ominaisuudet ja valinta: Nonferrous Alloys and Special Purpose Materials. ASM International, Materials Park, OH.